Klink dient ‘EPD-wet’ in bij Tweede Kamer, 20080528
Samenvatting Minister Klink van VWS heeft bij de Tweede Kamer een wetswijziging ingediend op de Wet gebruik burgerservicenummer in de zorg (Wbsn-z) die de invoering van het elektronisch patiëntendossier (EPD) mogelijk moet maken.
Inhoud artikel
In de wetswijziging is de verplichting vastgelegd voor zorgaanbieders om ‘deel te nemen’ aan het EPD. Verder regelt de wet de infrastructuur die nodig is voor het uitwisselen van patiëntgegevens en legt ze de basis voor de veiligheidsvoorschriften die in acht genomen moeten worden.
Verder invulling van het EPD zal plaatsvinden via zogeheten maatregelen van bestuur. Hierin zal bijvoorbeeld geregeld worden welke gegevens precies uitgewisseld worden en welke zorgaanbieders toegang hebben tot welke gegevens.
Blokkeren Volgens de wetswijziging krijgen alle Nederlanders, voordat gegevens zullen worden uitgewisseld via het landelijk schakelpunt, zes weken de tijd om hun EPD te blokkeren.
Ook is in de wetswijziging vastgelegd, na kritiek van zowel het College bescherming persoonsgegevens (CBP) en de Raad van State, dat alleen zorgaanbieders het EPD mogen raadplegen als ze een behandelrelatie hebben met desbetreffende patiënt.
Toestemming Verder is, ook naar aanleiding van kritische opmerkingen van het CBP en de Raad van State, de zeggenschap van patiënten over het EPD versterkt. Zo moet de patiënt vooraf toestemming geven voordat een hulpverlener zijn EPD raadpleegt.
In de ‘nabije’ toekomst wordt het volgens minister Klink mogelijk dat patiënten, via Enik of DigD+, direct toegang krijgen tot hun EPD.